Neden Yün?

Neden Yün?


Tarih boyunca insanoğlunun hayatının bir parçası olan yün, yatak, döşek, giysi gibi bir çok alanda kullanılmaya devam etmektedir. Sağlık açısından da her alanda kendini kanıtlamış olan yün özellikle yatak ürünlerinde daha çok kullanılmaktadır.  

Neden Yün?

YÜN YATAK NEDEN DAHA SAĞLIKLIDIR?

Yünün Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz; 
 
  • Yün sağlamlık açısından dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
  • Yün güvenlidir.
  • Aleve karşı dirençlidir.
  • Antialerjiktir. 
  • Kir ve lekelere karşı dirençlidir ve temizliği kolaydır.
  • Yün rahat ve konforludur.
  • Doğal yalıtıcıdır. Rahat ve kaliteli bir uyku sağlar.
  • Havadaki nem oranını doğal şekilde düzenler.
  • Tamamen doğaldır. Yenilenebilir bir üründür, bakterilerle ayrışabilir.
 
 
Yün Yataklar Daha İyi ve Kaliteli Bir Uykuya Nasıl Katkı Sağlar?
 
Uyku durumunu en iyi yansıtan en kritik vücut fonksiyonu kalp atışıdır. Hohenstein Enstitüsünün bir araştırma raporu, yatak iklimindeki yüksek ısı ve nem seviyelerinin uyku süresince düzensiz kalp atışlarına katkı yaptığını tespit etmiştir. Yün, kişisel rahatlık gereksiniminiz için su buharını emip aktarma yoluyla, yatak iklimini kontrol edecek doğal bir yeteneğe sahiptir. Bu düzenli bir kalp atışını etkileyerek daha dinlendirici bir uykuya neden olmaktadır.
 
Yün Yatak Sentetik Elyaf ve Diğer Dolgu Ürünlerinden Yapılan Yataklara Göre Neden Daha Rahattır?
 
Bütün elyaflar içinde yalnızca yünün tamamıyla kendine özgü termal yalıtım nitelikleri vardır. Isının eşit dağılımı için, elyafın yüksek tüylü, esnek ve doğal kıvrımı milyonlarca küçük hava boşluğu içinde havayı tutar. Bunun dışında yün, daha konforlu bir ortam sağlamak için kendi ağırlığının %30’una (Polyester elyafında bu oran %1-2 kadardır) kadar nemi hem ıslaklık hissi vermeden emme hem de su buharını havaya dağıtma yeteneği vardır.
 
Yün Yatak Sıcak Olur mu?
 
Yün katmanlı bir yatağın avantajı, dengeli bir termal yalıtım sunmasıdır. Elyafın moleküler yapısı, havayı yakalama ve tutma yeteneği, su buharını emmesi ve sonra havaya dağıtması, yünün tüm yıl süren bir rahatlık vermesi anlamına gelir.
 
Yün Ne Kadar Güvenlidir?
 
Yatak ürünlerine gelince, yün maksimum güvenlik için ideal elyaftır çünkü yünün doğal protein bileşenleri, elyafın nem buharını önce tutup sonra dağıtma yeteneğiyle birlikte, yün yatak takımlarına mükemmel ve doğal bir alev direnci vermektedir. Yünü ateşe vermek zor, söndürmek ise kolaydır. Yanmaya başlaması durumunda, göreceli olarak düşük yanma ve alev alma ısısına sahiptir.
 
Saf Yeni Yün Alerjik Hastalığı Olanlar İçin Bir Problem Yaratır mı?
 
Evdeki toz maytları, astım ve diğer solunum yolu hastalıklarına sebep olurlar. Yün yatak takımları, toz maytlarının özellikle hoşlanacağı bir ortam yaratmazlar. Toz maytı popülasyonlarının başlıca nedenleri, ısı, nem, oda havalandırması, yiyecek maddeleri, temizlik yapma sıklığıdır.
 
Saf Yeni Yün Yatak Takımları Kötü Kokar mı?
 
Hayır, ham yüne karakteristik kokusunu veren ve saflığını bozan faktörler işlenme sırasında ortadan kaldırılmaktadır.
 
Yün Bebekler İçin Güvenli midir?
Evet. Yün doğal bir üründür ve böylece nefes almaktadır.